Untitled

MEDyczno-MUZyczne Juwenalia 2019!

17 May 2019 @ 17:00 - 18 May 2019 @ 00:00

ENGLISH BELOW

Kochani studenci! Nadeszła chwila, na którą wszyscy czekali z zapartym tchem…

Moment rozwiania kłębiących się w głowach wątpliwości – czy to prawda? Czy enigmatyczne zdjęcia, lakoniczne wypowiedzi i szeptane plotki zostaną potwierdzone? Dziś wreszcie odpowiadamy, nie chcąc trzymać Was dalej w niepewności: TAK. MEDyczno-MUZyczne Juwenalia w Bydgoszczy już 17 maja staną się rzeczywistością!

Collegium Medicum i Akademia Muzyczna – czy to nie brzmi pięknie? To powrót do czasów, gdy wspólnie bawiliśmy się i grillowaliśmy do utraty sił, a teraz szykujemy dla Was jeszcze więcej i to wszystko na Kampusie przy Rondzie Jagiellonów.

Cały dzień będzie wypełniony rozmaitymi atrakcjami – od rana Medyczne Śniadanie, podczas którego przeprowadzone zostaną liczne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa, pierwszej pomocy i profilaktyki zdrowia, a także rozmaitości przygotowane przez muzyków.

Ale to tylko początek, bo przecież wszyscy czekamy na koncerty gwiazd polskiej estrady, które odbędą się wieczorem… nie możemy jednak zdradzać od razu wszystkiego! O artystach (których będziecie wspominać przez cały następny rok) opowiemy Wam później, a na razie wpisujcie termin w kalendarze i szykujcie siły, bo będzie się działo!

—————————
Lovely students!
The time we have all been waiting for is here! 🎉🎊🎉

Haven’t you been wondering about that big party that is being organized by the Polish Division Students 🇵🇱 every year in the Spring? The one with awesome events, concerts and unlimited fun? 🎈Well, we are here to tell you that it is not just an extra day off from classes, but an awesome experience you can be a part of ‪on May 17th‬! 🎟✅

The best part is that this is not only being organized by Collegium Medicum💉💊 BUT together with The Bydgoszcz Academy of Music 🎼 🎶. So not only do you get to meet and spend time with students from our university but also meet aspiring young musicians! 🔛🔝

Where is all of this happening you might ask? 🗺 Right in the center of it all – at Campus on Rondo Jagiellonow ⛳️

The whole day will be full of attractions – the morning ☀️ will start with Medical Breakfast 🍳 during which there will be workshops in Health and Safety, First Aid ⛑ and Healthy Lifestyle 🥗. But let’s not forget about our musical friends who will also have a few cool surprises up their sleeves🎻🎷.

But that’s just the beginning the 🌟stars🌟 will come out at night🌙. LITERALLY! Want to hear the BIGGEST Polish Stars 🎤that everyone in Poland listens to? This is your opportunity! Grab it because you will not have many chances to experience something like this!

So mark your calendars 🗓🔜 and prepare for unbelievable day of unlimited fun and integration❣️👨🏻👩🏻‍⚕️👩🏾👵🏻🧔🏻👩🏽‍🎓👴🏻👱🏾‍♂️👨🏼‍🌾🧕🏼❣️🐱

Start:
17 May 2019 @ 17:00
End:
18 May 2019 @ 00:00
Event Category:
Website:

Venue

Klub Inicjatywy Studenckiej (KIS)
3 maja 3
Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie 85-016 Poland